Vysoký tlak, závraty a slabosť? Rýchla pomoc je na mieste

Vysoký tlak, závraty a slabosť? Rýchla pomoc je na mieste

Ak každé ráno vstávate z postele s hučaním v ušiach, zahmleným pohľadom a pocitom na odpadnutie, zrejme trpíte nízkym tlakom. Rovnako, ak sa vám často cez deň točí alebo vás bolí hlava či permanentne pociťujete únavu. Nemusí to byť až taký závažný problém – treba s ním však zatočiť hneď v zárodku. Inak vám dokáže poriadne znepríjemniť bežný život.

Vysoký tlak, závraty a slabosť? Rýchla pomoc je na mieste
(zdroj: unsplash.com)

Kedy vyhľadať odborné lekárske vyšetrenie?

Nízky krvný tlak alebo hypotenzia môže byť rovnako nebezpečný, ako ten vysoký. Častokrát je nízky tlak príznakom nejakého iného ochorenia, ale môže sa vyskytnúť aj samostatne. Dôležitý je druh ťažkostí a ich trvanie. Podľa toho si viete zvážiť, či vyhľadať odbornú lekársku pomoc, alebo si od ťažkostí pomôžete aj sami. Ak trpíte nízkym tlakom chronicky, to znamená každý deň bez ohľadu na vaše psychické rozpoloženie, počasie či stravu, ktorú konzumujete, pôjde zrejme o vážnejší problém, takže by ste mali navštíviť svojho lekára. V tých ostatných prípadoch vám ponúkame pár rád.

Spite na dvoch vankúšoch

Pohyb pomôže aj v tomto prípade. Rozprúdi vám totiž krv v organizme, keďže tá sa pri nedostatku pohybu hromadí v dolných končatinách pôsobením gravitačnej sily. Stačí aj hodinka denne. Jediné, na čo si v rámci pohybu dávajte pozor, je nosenie ťažkých bremien, predovšetkým ženy. Pomôcť vám môže aj poloha pri spánku – ak si mierne vyvýšite hornú časť tela, zníži sa vylučovanie sodíka v ranných hodinách. Rovnako pomôže aj správna stolička, alebo ak máte možnosť, použite namiesto nej fitloptu.

Káva a čierny čaj áno, ale…

Pri náhlej slabosti, ktorá môže byť pri hypotenzii častá, prekrížte dolné končatiny a zapojte silu. Dajte sa do podrepu, ak je to možné, aj do ľahu s dvihnutými nohami. Nezabudnite aj doplniť tekutiny – ak tak urobíte ešte skôr, než ráno vstanete z postele, navráti vám to sily z celonočného odvodňovania sa. Ranná káva či čierny čaj pomôžu tiež, ale pozor – vypite zároveň s nimi aj pohár vody, pretože okrem toho, že zvyšujú krvný tlak, sú močopudné a zároveň telo odvodňujú. Pite aj minerálky s vyšším obsahom sodíka. Pocit smädu by sa u vás nemal nikdy dostaviť – pite toľko tekutín, aby ste ho počas dňa nepocítili.