Vybrať si mikinu je celá veda - čo robiť, aby ste v obchode nestrávili pol dňa?

Vybrať si mikinu je celá veda – čo robiť, aby ste v obchode nestrávili pol dňa?

Obľúbeným kúskom pánskeho šatníka je bezpochyby mikina. Ide síce o ležérny druh oblečenia, ale ak zvolíte správny dizajn a strih, hodí sa aj na iné príležitosti, než len pivo s kamošmi. Práve preto by nemala vo vašom šatníku chýbať!

Vybrať si mikinu je celá veda - čo robiť, aby ste v obchode nestrávili pol dňa?
(zdroj: unsplash.com)

Myslite na materiál

Mikina môže byť naozaj variabilným oblečením. Hoci sa prioritne nosí ako voľnočasové oblečenie, môžete si ju pokojne obliecť aj do práce alebo na rande. Pri výbere a kúpe mikiny by ste sa mali sústrediť hlavne na materiál. V mikine by ste sa totiž mali predovšetkým cítiť pohodlne, nemali by ste sa potiť alebo pociťovať iný diskomfort. Práve dobrý materiál sa môže stať vašou druhou kožou.

Z tohto hľadiska sú najlepšie mikiny z polyesteru. Polyester je totiž odolný voči vlhkosti a ak by ste sa predsa len poliali, veľmi rýchlo vyschne. Zároveň si udržuje farebnú aj tvarovú stálosť, nežmolí sa a je pevný. Niekedy môžete pri popise materiálu mikiny naraziť aj na zmes bavlny a polyesteru. Takáto kombinácia materiálov má tú výhodu, že je príjemná na dotyk a bavlna zasa zvyšuje odolnosť oblečenia voči zodratiu.

Nebojte sa farieb

Pánske mikiny najčastejšie nájdete s kapucňou aj bez nej. Tie bez kapucne sú určite elegantnejšie a hodia sa aj do práce, prípadne si ich môžete obliecť na oslavu či večierok. Mikiny s kapucňou zasa pôsobia športovo a ležérne, takže si ich radšej vezmite na nejakú menej formálnu príležitosť. Takou je napríklad športovanie, prechádzka alebo sobotné stretnutie s priateľmi. Hodia sa aj na chladnejšie dni. Keďže so sebou nenosíte kabelku, ako vaša partnerka alebo ženy, asi oceníte mikiny s vreckami.

Mikiny sa väčšinou zapínajú na zips, existujú však aj zapínania na gombíky alebo suchý zips. Najpraktickejšie sú určite mikiny, ktoré sa dajú obliekať cez hlavu. Štýlové pánske mikiny majú rôzne farby. Páni sa často boja tých svetlejších a farebnejších odtieňov, ale je to len na škodu veci. Červená, žltá, zelená či modrá farba už dávno nie sú len ženské farby, rovnako tak aj farebné vzory. Dajte si však pozor, aby ste to neprehnali a nevyzerali ako papagáj.

Na veľkosť si dajte pozor

Zle padnúce oblečenie = nevhodné oblečenie. Preto si dajte pozor, aby mikina, ale v podstate aj každý kúsok oblečenia, sedel presne na váš typ postavy a hlavne rozmery. Univerzálne číslovanie je síce v súčasnosti populárne, ale v skutočnosti nie je presným údajom. Radšej sa preto riaďte veľkostnými tabuľkami každého obchodu a pred nakupovaním sa dobre zmerajte.

Mikina má špecifikum v tom, že by mala sedieť predovšetkým v oblasti pŕs a ramien. Najmä švy na ramenách musia plynule prechádzať k podpazušiu. Zmerajte si preto dobre dĺžku ruky a šírku hrudníka. Dĺžka mikiny zasa nie je presne daná – môžete ju prispôsobiť svojmu vkusu a zvyku.

V zime oceníte dlhšie a širšie strihy, aby sa pod ňou dalo nosiť tričko alebo sveter. Väčšie mikiny alebo oversize sú aj veľmi trendy, pretože sú pohodlné. Ak vám však nevyhovujú a nehodia sa na kombinovanie k ostatným kúskom z vášho šatníka, siahnite pokojne po úzkych a klasických variantoch. Podstatné je, aby vám bolo pohodlne a aby ste sa páčili sami sebe.

Komerčný článok