Prečo je dôležité kontrolovať tlak v pneumatikách

Prečo je dôležité kontrolovať tlak v pneumatikách

Po každom prezutí pneumatík je vhodné skontrolovať tlak v gumách. Ako sa to robí a prečo to výrobcovia pneumatík odporúčajú? Ide predovšetkým o spotrebu paliva, menšiu brzdnú dráhu a výdrž pneumatík, a tak naša snaha za to stojí.

Prečo je dôležité kontrolovať tlak v pneumatikách
(zdroj: komerčný článok)

Pravidelne kontrolujte tlak v pneumatikách

Spýtate sa, ako tlak pneumatík skontrolujem a ako zistím, ktorá hodnota je pre moje pneumatiky ideálna? Zariadenia, ktorými sa meria tlak v pneumatikách, sú dostupné na každej čerpacej stanici. Ak teda vymeníte letné pneumatiky za zimné, pri najbližšom tankovaní si spomeňte na to, že treba doplniť tlak v pneumatikách. Najlepšie hodnoty merače ukážu pri nízkej teplote pneumatík, preto bude ideálne, ak si po natankovaní ešte doprajete nejakú bagetu alebo kávu, aby mala guma trocha času vychladnúť. Modernejšie vozidlá už majú v sebe zabudované merače tlaku, a tak vás o tom, či je optimálny, informujú v prípade potreby. Určite nie je vhodné tento monitor tlaku vypínať.

Ak vlastníte kompresor a zaobstaráte si aj merač tlaku v pneumatikách, nemusíte sa zdržiavať na čerpacej stanici a čakať na vychladnutie gúm. Pohodlne si hodnoty zmeriate a v prípade nedostatočného tlaku si pneumatiky dofúkate aj doma. Hodnoty optimálneho tlaku udáva výrobca vozidla na dverách vodiča, príp. na veku od palivovej nádrže. Ideálne hodnoty tlaku v pneumatikách osobných vozidiel sa pohybujú v rozmedzí 2 až 2,4 baru. Keďže sa však auto neustále používa, tieto hodnoty klesnú každý mesiac približne o 0,2 baru. Na zmeny hodnôt tlaku v pneumatikách majú vplyv aj teplotné rozdiely nad 10 stupňov Celzia.

Nepodceniť tlak, ale ani nič neprehnať

Začalo vás dofukovanie pneumatík baviť? Určite to neprežeňte a radšej prejdite na fúkanie pneumatík motorky či bicykla. Príliš natlakované pneumatiky by podobne ako balón mohli počas jazdy jednoducho prasknúť. Po druhé by ste si mohli koledovať o opotrebenie behúňa pneumatík. Ak si svoje zimné či letné pneumatiky natlakujete optimálne, môžete sa tešiť na úsporu paliva a vynikajúcu manévrovateľnosť s vozidlom. Pneumatiky, o ktoré sa staráme, sa starajú o nás aj o naše životné prostredie. Automobil vďaka nižšej spotrebe paliva vyprodukuje oveľa menej emisií, pneumatika sa opotrebúva menej rýchlo a rovnomerne, čím tiež šetríme životné prostredie pred ďalším odpadom. Dobrý tlak v pneumatikách vám dopraje optimálnu brzdnú dráhu a dobrú priľnavosť k vozovke. Pri výmene pneumatík buďte na rituál merania a dopĺňania tlaku pripravení.

Komerčný článok