Ako na čistenie podláh – na čo by ste (NE)MALI zabúdať!?

Ako na čistenie podláh – na čo by ste (NE)MALI zabúdať!?

Každá domáca pani pozná svoj domov najlepšie a má na upratovanie vlastné triky a postupy. Medzi upratovacie aktivity, ktoré bežne vykonávame raz alebo viackrát do týždňa, patrí určite aj umývanie podlahy. Robíte ho ale naozaj správne?

Ako na čistenie podláh – na čo by ste (NE)MALI zabúdať!?
(zdroj: unsplash.com)

Dodržujte jednotlivé kroky

Pri čistení zeme je veľmi dôležité dodržať presný postup. Skôr, než začnete s umývaním, podlahu pozametajte alebo povysávajte. Bude sa vám umývať jednoduchšie a predovšetkým si nebudete roznášať nečistoty. Následne to nepreháňajte s vodou – handra alebo mop by mali byť dôkladne vyžmýkané. Výhodou je to, že vám podlaha vyschne maximálne do dvoch minút a že sa vám nemôže stať, že by ste šliapli do nejakej mláčky a buď si spôsobili úraz, alebo jednoducho roznášali po podlahe zasa nečistoty z topánok.

Starostlivo vyberajte náčinie na upratovanie

V žiadnom prípade nepoužívajte na čistenie podláh ostré kefy alebo drôtenky, ktoré by ich mohli poškriabať. Rovnako vyberajte aj čistiace prostriedky – s ohľadom na typ podlahy, ktorý máte. Poškodiť ju môžete aj pieskom alebo drobnými kamienkami, ktoré si zvonku zvykneme priniesť. Dajte jednoducho pred dvere čistiacu rohož. A nechoďte po drevenej alebo vinylovej podlahe v ihličkových podpätkoch.

Ako na akú podlahu?

Najmenej starostlivosti si vyžaduje veľmi častá laminátová podlaha. Aj tú však môžete poškodiť, ak na ňu použijete prípravok, ktorý vytvára lesk alebo obsahuje vosk. Bežná nečistota tak ostane zabalzamovaná a vám sa ju nepodarí následne zotrieť. Pri drevenej podlahe je to už trochu náročnejšie, tá si vyžaduje aj správnu teplotu (20 až 22 stupňov Celzia) či vlhkosť vzduchu (ideálna je 50 až 65 percent). Čistite ju hlavne nasucho, čiže vysávačom so správnou hubicou. Pri umývaní vodou do nej nedávajte Jar alebo Pur, ale mydlo s vysokým obsahom tuku alebo oleja a správnym pH. V obchodoch nájdete rôzne značky určené presne na to.